Belsay och Ripley är två byar som egentligen är så obetydliga att de inte vore värda att nämnas, om inte det var för de sätt som de kommit till på.
Belsay flyttades på 1830-talet eftersom ägaren till Belsay Castle tyckte att husen skymde utsikten från hans fönster. Nu är byn 800 m från slottet återuppbyggd i en italiensk stil med arkader och liten piazza.
Ripley, som ligger i västra Yorkshire, byggdes om efter att Sir William blivit förtjust i en by han sett i Frankrike. Han rev alla slitna hus och lät uppföra en kopia av den franska byn. På gården finns ett märkligt ångerkors med åtta nischer där syndarna kunde knäböja och ångra sig.
- Town hall, Ripley
Det här skulle bli vår sista dag i Northumberland. När kvällen så småningom kom åkte vi söderut mot County Durham, som stod i tur att utforskas under de närmaste dagarna. Vi såg fram mot att få en förklaring till hur så många konstiga bynamn kunde ha samlats kring staden Durham. Eller vad sägs om Pity Me och Unthank?